Jak rychle proměnit interiér?

Jak rychle proměnit interiér? Vyzkoušejte klasické i netradiční záclony a závěsy

Záclony a závěsy dekorují interiér, ale neslouží jen jako módní doplněk, který zútulní byt. Postarají se také o naše soukromí, tlumí zvuky a rozptylují sluneční světlo.

K tomu, abyste si dobře vybrali, musíte správně změřit okna a podle jejich rozměrů zvolit vhodnou výšku záclony a závěsu i počet běžných metrů na šířku.

Na výběr máte dvě možnosti. Tou první jsou kusové záclony s přesně danými rozměry a začištěnými okraji. Ty stačí prostě koupit a pověsit.

Další možností jsou metrážové záclony. Ty mají danou délku, šířku si určíte podle potřeby. Obvyklé je, že závěs zakrývá záclonu nejen na šířku, ale i na výšku, proto musí být delší, než je záclona.

Kritéria správného měření

Výška záclony či dekorační tkaniny je jedním z nejdůležitějších parametrů. Při nákupu už byste měli vědět, jestli bude záclona dosahovat k parapetu, k radiátoru, nebo až na zem. Jasný by měl být i způsob zavěšení záclony a závěsu.

Šířka záclony ovlivňuje její nařasení. U jednoduchých záclon bez vzoru se obvykle pořizuje dvojnásobek šíře okna, u bohatě vzorovaných záclon není třeba velké řasení, to proto, aby vynikl samotný vzor. Do šíře záclony počítejte také s přesahem záclony na bocích rámu okna. V opačném případě by se okno opticky zmenšilo.

Styl interiéru je důležitý při výběru záclony i dekorativního závěsu. Záclony i závěsy mohou podpořit současný styl, nebo ho celý oživit či celkový ráz interiéru změnit. Bude záležet na osobní představě i vkusu.

Umělé a přírodní materiály

Průsvitné látky, jako je žakár, organza, voál či mušelín, jsou žádané. V našich interiérech se nejčastěji používá organza.Je lehká, elegantní a dostupná v široké paletě barev s jedinečným leskem. Jemná vlákna jsou hustě tkaná vedle sebe. Vzory jsou na látku vypalované. Průhledné či poloprůhledné záclony volte, máte-li v místnosti málo světla.

Zatemňovací závěsy z exkluzivního splývavého sametu s hedvábným leskem. Páska ze zadní strany závěsů umožňuje několik způsobů zavěšení. Dole 3 cm založení. 100% polyester, šetrné praní na 30 °C.Zatemňovací závěsy z exkluzivního splývavého sametu s hedvábným leskem. Páska ze zadní strany závěsů umožňuje několik způsobů zavěšení. Dole 3 cm založení. 100% polyester, šetrné praní na 30 °C. 

Zatemňovací závěsy z exkluzivního splývavého sametu s hedvábným leskem. Páska ze zadní strany závěsů umožňuje několik způsobů zavěšení. Dole 3 cm založení. 100% polyester, šetrné praní na 30 °C.  

Crashové záclony s pomačkaným efektem dodávají interiéru romantickou atmosféru, ale nežehlí se.

Batistové záclony jsou jemné, mají plátnovou vazbu a přírodní vzhled.

Nehořlavé záclony jsou nedýmivé polyestery s kvalitou běžných látek, splňují všechny důležité protipožární normy, obejdou se bez dodatečných chemických úprav. Nehořlavé vlastnosti se neztrácejí ani praním, používáním nebo stárnutím materiálu. Všechny látky pod značkou Trevira CS musí absolvovat zkoušky na obtížnou vznětlivost.

Antistatické vlastnosti záclon se dosahují speciálními nástřiky, které pomohou s údržbou látky a ocení je i alergici na prach a jiné alergeny.

Antialergické záclony typu Air mají ve vláknech kovové oxidy a ze vzduchu odstraňují škodliviny, jako jsou nikotin a formaldehyd, dokonce si poradí s nepříjemnými pachy. Pracují jako katalyzátor ve dne v noci a mají garantovanou barevnou stálost a funkci.

Záclona do každé místnosti

V klasicky zařízeném pokoji vyniknou záclony se vzorem, zatímco místnosti v moderním stylu doplní záclony jednoduché.

Do obývacího pokoje, kde trávíte volný čas s rodinou a přáteli, vyberte praktické záclony i závěsy z polyesteru, které budou ladit s interiérem, ale také dlouho vydrží. Navíc se dobře udržují a jsou k nerozeznání od přírodních materiálů. Pak nezáleží, jestli dáte přednost klasické bílé barvě, nebo zvolíte barevnou variantu.

V ložnici zpravidla odpočíváte, a proto v tomto prostoru více oceníte záclonu i závěs v příjemných tlumenějších barvách.

Do dětského pokoje naopak vyberte odolné voály s pestrými barvami a pohádkovými motivy. Děti budou nadšené z odolných záclon s potiskem oblíbených filmových hrdinů nebo se zvířátky.

Do kuchyně si vybírejte zásadně záclony s kratší délkou, nikoli až na zem.

 

Čerpáno z Novinky.cz